Emine Erdoğan Hanımefendi Kadıköy'de “Dene Yap Atölyesi” açılış törenine katıldı

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan hanımefendi, Kadıköy Ahmet Sani Gezici Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Dene Yap Atölyesi açılış törenine katıldı.

Törende konuşan Emine Erdoğan hanımefendi, Kadıköy Ahmet Sani Gezici Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinin eğitim kalitesi, yetiştirdiği nice başarılı öğrencileriyle İstanbul’un önemli değerlerinden biri olduğunu söyledi.

Emine Erdoğan hanımefendi, kızlarının da bu okulda eğitim aldığını anımsatarak, “Eğitime ve ilme olan düşkünlüklerinin tohumları burada atılmıştır. Bu nedenle bu güzide eğitim yuvasının ailemizdeki yeri hep özeldir" dedi.

EĞİTİM İHTİYAÇLARI VE ANLAYIŞI HIZLA DEĞİŞİYOR"

Eğitim ihtiyaçları ve anlayışının hızla değiştiğini, bilgileri ezberleyen ve pasif dinleyici olarak derse katılan öğrenci modelinin artık çağın gerisinde kaldığını ifade eden Emine Erdoğan hanımefendi, “Bugün çocuklarımız bilgiyi sadece tekrar eden değil, hayatın içinde bizatihi uygulamaya koyabilen bireyler olarak yetişiyorlar. Dolayısıyla öğrendiklerini yorumlama, geliştirme ve değer katma kabiliyetleri artıyor. Etraflarında gördükleri sorunlara bilgileriyle çözüm üretebiliyorlar. Çünkü bilgi deneyimle birleşiyor. Bugün açtığımız dene-yap atölyesi, tam olarak bu amaca hizmet edecektir" diye konuştu.

Hedefin çağın ihtiyacı olan becerilerle donanmış, öğrenmeye karşı ilgi ve sevgisi artmış bireyler yetiştirmek olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan hanımefendi, teknoloji okur-yazarlığı kazanacak öğrencilerin geleceğin dünyasına doğru daha sağlam adımlarla yürüyeceklerine inandığını kaydetti.Dene-yap atölyesinde özellikle robotik-kodlama, siber güvenlik, havacılık ve uzay, nano-teknoloji ve yapay zekâ gibi alanlarda teorik ve uygulamalı eğitimler verileceğini aktaran Emine Erdoğan Hanımefendi, “Bu eğitimleri alan gençlerimiz hayal edecek, araştıracak, geliştirecek ve üretecekler. Belki aralarından ülkemizin geleceğinde önemli işler başaracak bilim insanları, araştırmacılar ve girişimciler çıkacak. Biz her bir gencimizin bu potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz. Yeter ki yeteneklerini geliştirebilecekleri imkânları olsun. Çok şükür Devletimiz eğitim alanında sunduğu hizmetlerle bu ihtiyaçları karşılamaktadır" ifadelerini kullandı.

Dene-yap atölyesinde özellikle robotik-kodlama, siber güvenlik, havacılık ve uzay, nano-teknoloji ve yapay zekâ gibi alanlarda teorik ve uygulamalı eğitimler verileceğini aktaran Emine Erdoğan hanımefendi, “Bu eğitimleri alan gençlerimiz hayal edecek, araştıracak, geliştirecek ve üretecekler. Belki aralarından ülkemizin geleceğinde önemli işler başaracak bilim insanları, araştırmacılar ve girişimciler çıkacak. Biz her bir gencimizin bu potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz. Yeter ki yeteneklerini geliştirebilecekleri imkânları olsun. Çok şükür Devletimiz eğitim alanında sunduğu hizmetlerle bu ihtiyaçları karşılamaktadır" ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE, DÜNYANIN VİCDANIDIR"

Emine Erdoğan hanımefendi, “Türkiye’ye sadece bizim değil, tüm dünyanın ihtiyacı var. Çünkü ülkemiz dünyanın vicdanıdır" şeklinde konuştu.

Organizasyonda emeği geçen herkese şükranlarını sunan Emine Erdoğan hanımefendi, atölyeye annesi Hayriye Gülbaran’ın isminin verilmesinin kendisini derinden etkilediğini söyledi.

“Sabrı, tevekkülü, insanlığa hizmet etme iştiyakını kendisinden öğrendiğim annemin ruhaniyeti, bu güzide öğrencilerin gayretlerinden, eminim ki hissedar olacaktır" diyen Emine Erdoğan hanımefendi, sözlerini şöyle tamamladı: “Sözlerimi, annemin eğitime bakışını yansıtan bir anekdot ile bitirmek istiyorum. Annem, küçük ağabeyim Ali Bey’i, Kadıköy Ticaret Lisesi’ne kayda götürüyor. Fakat okul müdürü, kontenjanın dolduğunu, okulda hiç sıra kalmadığını söyleyerek, ısrarlara rağmen kaydı yapamıyor. Annem ise ağabeyimi yanına alarak, en yakın çarşıya gidiyor ve portatif bir masa ve sandalye alıp okula dönüyor. ‘Bu çocuklar her şartta okumalı! Yer yoksa işte yer!’ diyerek ağabeyimi okula kaydettirmeyi başarıyor. Kız-erkek ayırt etmeden çocuklarının eğitimi için büyük bir gayretle mücadele eden bir hanımdı O. Bugünleri görse, eminim ki tarifsiz bir mutluluk duyardı."

Programda Emine Erdoğan hanımefendinin annesi Hayriye Gülbaran'ın hayat hikâyesine yer verilen video izletildi.

Konuşmaların ardından Emine Erdoğan hanımefendiye Okul Müdürü Prof. Dr. Ayşen Gürcan tarafından tablo takdim edildi.

Emine Erdoğan hanımefendi, daha sonra atölyenin açılışını kurdele keserek gerçekleştirdi, öğrencilerin yaptığı çalışmaları inceledi.

Lisenin yurt dışındaki İspanyolca eğitim veren okullarla dil değişimi kapsamındaki İspanyolca sınıfını da ziyaret eden Emine Erdoğan hanımefendiye, Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Okul Müdürü Gürcan da eşlik etti. Programa İstanbul Milletvekilimiz İffet Polat, İstanbul Millî Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın eşi Esra Albayrak ve KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanımız Av. Dr. Rabia İlhan,  da katıldı. Programda, Okul Müdürü Gürcan'ın yanı sıra okulun teknoloji ile donanmış Türkçe, İngilizce, Arapça ve İspanyolca sınıflarında eğitim gören öğrenciler de konuşma yaptı.

Haberin görselleri